نیترات آمونیوم چرا در بندر بیروت نگهداری میشد؟

به گزارش آوای وحش، علت انفجار های بزرگی که بخشی از پایتخت لبنان را ویران کرد سرایت آتش به یک انبار بزرگ نیترات آمونیوم عنوان می شود. به نوشته اشپیگل آنلاین این مواد بسیار خطرناک محموله یک کشتی بوده که سال 2013 در بندر بیروت متوقف شده بود.

نیترات آمونیوم چرا در بندر بیروت نگهداری میشد؟

به گزارش ایسنا، سلسله انفجار هایی که عصر سه شنبه بخشی بزرگی از بندر بیروت را تخریب کرد و بیش از 100 کشته، هزاران مجروح و چند صد هزار آواره برجا گذاشت تا کنون در منطقه سابقه نداشته است.

برخی مقام های محلی، از جمله حسن دیاب، نخست وزیر لبنان در نخستین اظهارات خود درباره چگونگی این حادثه، علت بزرگترین انفجار روز گذشته را سرایت آتش به انبار شمار 12 بندر بیروت عنوان کرده اند که در آن مقدار زیادی ماده قابل انفجار نیترات آمونیوم نگهداری می شده است.

اشپیگل آنلاین در گزارشی نوشت به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد این محموله از سال 2015 در این انبار نه چندان مطمئن نگهداری می شده و به تقاضا ها برای انتقال آن اعتنایی نشده است.

بنابر این گزارش هنوز علت شروع آتش سوزی و سرایت آن به انبار های مجاور به طور دقیق معین نشده، اما در مورد انفجار مهیبی که عامل اصلی تخریب بخشی از بیروت شد و صدای آن تا قبرس نیز به گوش رسید جزئیات بیشتری آشکار شده است.

شامگاه سه شنبه که رئیس اداره گمرک لبنان گفت چند تن نیترات در بندر بیروت منفجر شده در این باره که چرا چنین محموله خطرناکی سال ها در نزدیکی مرکز شهر انبار شده توضیح بیشتری نداد.

به نوشته اشپیگل اکتبر 2013 شناوری به نام Rhosus که با پرچم مولداوی، از کشور های اروپای شرقی واقع بین رومانی و اوکراین، حرکت می کرد با دو هزار و 750 تن نیترات آمونیوم از گرجستان به سمت موزامبیک در دریای مدیترانه در حرکت بود.

نیترات آمونیوم (NH 4 NO 3) ماده جامد و کریستال مانندی است که از ترکیب آمونیاک و اسید نیتریک تشکیل شده و هم برای تولید کود شیمیایی کاربرد دارد هم برای تهیه مواد منفجره.

شش سال بلاتکلیفی

کشتی حامل این مواد ظاهرا در دریای مدیترانه دچار نقص فنی شده و در بندر بیروت پهلو گرفته است. بنابر گزارش ها این کشتی مطابق مدارک موجود در نهایت در ژوئیه 2014 در بندر بیروت توقیف شده و چهار سرنشین آن، از جمله یک روس و سه اوکراینی اجازه ترک آن را نداشته اند.

اشپیگل آنلاین می نویسد هیچ کس در مورد این بمب شناور احساس مسئولیت نمی کرد و مالک روس آن که ساکن قبرس بوده نه تماسی می گرفته و نه حقوق خدمه کشتی را می پرداخته است.

بر پایه این گزارش، مسئولان لبنانی هم هیچ اقدامی برای این که کشتی Rhosus امکان ترک بندر را پیدا کند انجام نداده اند و تنها خدمه شناور پس از یک دوره طولانی دعوای حقوقی اجازه سفر دریافت کردند.

مطابق شواهد دو هزار و 750 تن نیترات آمونیوم بار این شناور پایان در سال 2015 به انبار شماره 12 بندر بیروت منتقل شد و تا روز گذشته که باعث انفجاری بی سابقه در پایتخت لبنان شد، در همین مکان ماند.

خرابی ها برابر با ویرانی 15 سال جنگ داخلی

مرکز زمین شناسی و لرزه نگاری آلمان شدت این انفجار را تا حد یک زمین لرزه به بزرگی سه و نیم ریشتر اعلام کرده است. خبرگزاری فرانسه نیز می گوید خرابی هایی که این انفجار به بار آورده به میزان خسارتی است که 15 سال جنگ داخلی در نیمه دوم قرن بیستم به بیروت وارد کرده است.

قطعاتی که در اثر انفجار از ساختمان ها پرتاب شده اند با کیلومتر ها فاصله در خیابان های شهر دیده می شوند. پس از انفجار مهیب ارتباط اینترنتی و شبکه تلفن در بیروت قطع شدند.

نیترات آمونیوم بر اثر افزایش دمای هوا قابلیت انفجار پیدا می کند و ظاهرا انباری که در بندر بیروت دو هزار و 750 تن از آن را نگهداری می کرد فاقد کمترین امکانات تهویه و ایمنی لازم در برابر سرایت آتش از بیرون بوده است.

اشپیگل آنلاین به نقل از سندی که تاریخ تنظیم آن معین نیست می نویسد در فاصله سال های 2014 تا 2017 تقاضا هایی برای باز پس فرستادن محموله نیترات آمونیوم به آدرس فرستنده یا فروش آن به یک شرکت لبنانی فعال در زمینه تولید مواد منفجره مطرح شده، اما مسئولان دولتی به آن ها اعتنایی نکرده اند.

منابع خبری روز چهارشنبه گزارش دادند که دولت لبنان دستور داده مسئولان و مقامات بندر بیروت تا پایان تحقیقات و معین شدن کامل علت انفجار روز گذشته، تحت نظر باشند.

شمار کشته شدگان انفجار های هولناک بیروت تا عصر چهارشنبه 135 نفر گزارش شده، اما با توجه به مفقود بودن تعداد زیادی، احتمال افزایش شمار قربانیان منتفی نیست.

نابودی بزرگترین سیلوی گندم لبنان

درباره خسارت های اقتصادی انفجار در بندر بیروت نیز برآورد های مختلفی وجود دارد. مروان عبود، فرماندار پایتخت لبنان احتمال می دهد میزان خسارت های وارد شده به شهر تا 5 میلیارد دلار باشد.

بنابر گزارش ها در جریان انفجار های عصر سه شنبه بزرگترین سیلوی گندم لبنان که در بندر بیروت قرار داشت، به کلی نابود شده است. این اتفاق در حالی رخ داد که لبنان از مدت ها پیش شاهد تظاهرات گسترده ای در اعتراض به فساد و ناکارآمدی، افزایش تورم، سقوط ارزش پول ملی و بیکاری است.

لبنان با رکود و بحران اقتصادی عمیقی روبروست که بحران شیوع کرونا و جنگ قدرت میان گروه های سیاسی آن را وخیم تر کرده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 473

به "نیترات آمونیوم چرا در بندر بیروت نگهداری میشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیترات آمونیوم چرا در بندر بیروت نگهداری میشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید