گفتگوی روحانی با مصطفی کاظمی همزمان با سفر پاپ

به گزارش آوای وحش، رئیس جمهور از عراق به عنوان کشور مسلمان و دوست ایران که از جایگاه مهمی در تعاملات سیاسی و امنیتی منطقه برخوردار است، نام برد و بر توسعه و تعمیق روابط و همکاری های دو کشور در همه زمینه ها با این کشور تاکید کرد.

گفتگوی روحانی با مصطفی کاظمی همزمان با سفر پاپ

به گزارش ایسنا، حسن روحانی بعد از ظهر شنبه در تماس تلفنی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، با اشاره به ظرفیت های فراوان همکاری های ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه، افزود: ارتقاء سطح روابط اقتصادی همپای روابط سیاسی از اهمیت بالایی برخوردار است و تسهیل در صدور ویزا تجاری برای تجار و بازرگانان و شرکت های سرمایه گذاری خصوصی می تواند به توسعه این روابط کمک کند.

روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه امنیت، یکپارچگی، صلح و آرامش در عراق مورد توجه جدی و اولویت ایران است، شرح داد: ما با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی عراق مخالفیم و آن را به ضرر این کشور و کل منطقه می دانیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه میلیارد ها دلار ارز متعلق به ایران در بانک های عراق برخلاف قانون بلوکه شده و برغم قول های مکرر مسئولین عراق هنوز منابع متعلق به ایران آزاد نشده است، بر ضرورت آزادسازی فوری منابع ارزی ایران در عراق تاکید کرد.

رئیس جمهور حضور نظامیان آمریکایی در کشور های منطقه از جمله عراق را موجب بی ثباتی و ناآرامی دانست و افزود: آمریکایی ها همیشه در منطقه نقش تخریبی داشته اند و تسریع در اجرای مصوبه مجلس عراق درمورد خروج نظامیان آمریکایی از این کشور می تواند به برقراری صلح و ثبات و آرامش در این کشور و منطقه کمک کند.

روحانی با بیان اینکه مسائل و مسائل منطقه باید توسط خود کشور های منطقه حل و فصل شود، بر آمادگی جمهوری اسلامی برای همکاری با کشور های منطقه در این زمینه با هدف حفظ امنیت و صلح و آرامش تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به توافقات خوب تهران - بغداد برای توسعه و تعمیق مناسبات دو جانبه از جمله پروژه راه آهن شلمچه- بصره و همکاری ها در حوزه انرژی و تبادلات مرزی و ترانزیتی، بر ضرورت تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن این توافقات تاکید کرد و افزود: خوشبختانه اقدامات مهمی در این زمینه انجام شده و گام های خوبی برداشته شده است و باید تلاش کنیم تا این رابطه بیشتر و مستحکم تر شود.

نخست وزیر عراق نیز در این گفتگو از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور دوست و همسایه خوب عراق نام برد و با تاکید بر توسعه و تعمیق روابط دو کشور در همه زمینه ها، آغاز عملیات پروژه راه آهن شلمچه - بصره و اتصال خط آهن دو کشور را گام مهمی در راستا توسعه روابط اقتصادی و تجاری بغداد - تهران بیان کرد

مصطفی الکاظمی با قدردانی از ایران بخاطر کمک ها به برقراری امنیت و ثبات در عراق، تحریم های آمریکا علیه ایران را غیر قانونی و ظالمانه خواند و گفت: خوشبختانه با تغییرات ایجاد شده در دولت آمریکا شرایط جدیدی برای همکاری کشور ها فراهم شده و عراق همه تلاش خود را برای رفع کامل تحریم ها علیه ایران بکار خواهد بست.

نخست وزیر عراق همچنین از تشکیل کمیته ای ویژه در این کشور برای تسهیل در فرایند تزانزیت کالا بین دو کشور خبر داد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 885

به "گفتگوی روحانی با مصطفی کاظمی همزمان با سفر پاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی روحانی با مصطفی کاظمی همزمان با سفر پاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید