اپلیکیشن های هماهنگِ کرونایابی در اروپا؟!

به گزارش آوای وحش، با این اپلیکیشن همچنین می توان زنجیره تماس یا سرایت ویروس را دنبال کرد و سمت و سوی گسترش اپیدمی را بازشناخت.

اپلیکیشن های هماهنگِ کرونایابی در اروپا؟!

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

شرکت های آلمانی اولین اپلیکیشن اینترنتی هشدار نسبت به کرونا را فراوری نموده اند. به نظر خیلی ها این محصول کامل نیست: یکی آن که باید در سطح اروپا هماهنگ عمل کند و دیگر آن که چندوچون ذخیره اطلاعات شخصی افراد باید معین باشد.

کشور های عضو اتحادیه اروپا توافق نموده اند که اپلیکیشن ویژه تشخیص و هشدار اپیدمی کرونا باید به شکل هماهنگ ارائه گردد. اپلیکیشنی که روی تلفن همراه هوشمند نصب می گردد باید بتواند به کاربران درباره تماس احتمالی آن ها با افراد مبتلا به ویروس کووید19 اطلاع بدهد.

با این اپلیکیشن همچنین می توان زنجیره تماس یا سرایت ویروس را دنبال کرد و سمت و سوی گسترش اپیدمی را بازشناخت.

هدف توافقی که میان اعضای اتحادیه اروپا انجام شده این است که اپلیکیشن هایی که در کشور های گوناگون تهیه می شوند، با یکدیگر همخوان باشند. به عبارت دیگر این اپلیکیشن بایستی برای شهفرایندان اروپا، زمانی که آن ها درون مرز های اتحادیه به مسافرت می فرایند نیز کارساز باشد.

دستیابی به یک اپلیکیشن یکسان برای تمام کشور های اروپایی امکان پذیر نیست، در عین حال کمیسیون اتحادیه اروپا رهنمود هایی تنظیم نموده که باید از سوی همه فراورینمایندگان رعایت شوند. رهنمود اصلی که باید رعایت گردد این است: کاربران در هر مکان و در هز زمان معینی باید بتوانند به شکل قابل اعتمادی از اپلیکیشن استفاده نمایند.

معضل داده های شخصی

تهیه و عرضه یک اپلیکیشن مناسب منطبق با منشور اتحادیه اروپا به هماهنگی هایی میان کشور ها احتیاج دارد که کار را پیچیده تر می نماید. در عرصه ثبت و ذخیره سازی داده های افراد در کشور های گوناگون مقررات متفاوتی وجود دارد.

برای نمونه فرانسه مایل است که داده ها در یک حافظه مرکزی نگه داری شوند. آلمان، اما دارای گرایشی غیرمتمرکز است و خواستار ضبط داده ها تنها روی دستگاه های کاربران است.

بنابرین معیاری در دست نیست که در سراسر اتحادیه اروپا معتبر باشد و همه به آن عمل نمایند. جهت رعایت مقررات حفظ داده های شخصی در چارچوب اتحادیه اروپا، ضروری است که به کارگیری اپلیکیشن به صورت داوطلبانه و برای برهه محدودی از زمان باشد. داده های شخصی باید به شکل ناشناس باشند تا از تعرض دیگران محفوظ بمانند.

کشور های زیادی در تهیه برنامه های کاربردی کامپیوتری دست دارند و بعضی محصولات خود را عرضه هم نموده اند. در این میان دولت آلمان برای تهیه اپلیکیشن به عظیمترین کنسرن نرم افزاری اروپا SAP و تله کوم آلمان Deutsche Telekom سفارش داده است.

در پلتفورم Github که عظیمترین پایگاه اینترنتی دنیا برای تهیه نرم افزار های نامحدود است، شرکت های گوناگون پیشنهاد های خود را عرضه کردند. تا نیمه ژوئن آینده قرار است که نخستین اپلیکیشن برای نصب و استفاده آماده باشد.

در اولین مرحله کار اپلیکیشن منحصر به این است که کاربر را از تماس با افراد مبتلا به کرونا مطلع کند. با تکمیل پروژه در مرحله بعد این امکان نیز گنجانده می گردد که داده ها به انستیتوی روبرت کخ منتقل گردد.

بسیاری از بنیاد به اپلیکیشن هشدار نسبت به اپیدمی کرونا به دیده شک و تردید می نگرند. برای نمونه پاتریک برایر، نماینده مجلس اروپا عقیده دارد که زیان های چنین اپلیکیشنی بیش از فواید آن است.

او در اپلیکیشن کرونا مسائل زیادی می بیند، از جمله دشواری رسیدن به یک چارچوب سراسری و هماهنگ و دیگر معضل کنترل داده های افراد. به گفته او با نصب اپلیکیشن عملا تکلیف خود را به دست دو کنسرن عظیم سپرده ایم: گوگل و اپل. می دانیم که آن ها برای نصب اپلیکیشن باید داده های سیستم عامل دستگاه (تلفن همراه) را دستکاری نمایند، اما هیچ روشن نیست که قرار است چه تغییراتی در آن انجام دهند.

برایر معتقد است که اپلیکیشن کرونا با مخاطراتی همراه است که اگر مردم از آن ها مطلع باشند، هرگز با این شور و شوق از آن استقبال نمی نمایند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 322

به "اپلیکیشن های هماهنگِ کرونایابی در اروپا؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپلیکیشن های هماهنگِ کرونایابی در اروپا؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید