تعیین تکلیف 320 تن گوشت بعد از 7 سال!

به گزارش آوای وحش، 320 تن گوشت گوسفندی هفت سال پیش به کشور و استان خراسان رضوی وارد می شود و طی این سال ها ترخیص نمی شود. حالا قرار است این حجم از گوشت وارداتی برای مصارف غیرانسانی پودر شود!

تعیین تکلیف 320 تن گوشت بعد از 7 سال!

به گزارش خبرنگاران، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: ناظر گمرکات استان در توضیح ماجرا می گوید: محموله 320 تنی گوشت گوسفندی اسفند 92 توسط شرکتی از مغولستان وارد گمرک سرخس و قبض انبار شده است. بعد از اتمام مهلت قانونی قبض انبار در مردادماه 93 اظهارنامه متروکه این محموله تهیه و به سازمان اموال تملیکی ارسال می شود. بعد از ارسال اظهارنامه مالک کالا درخواست بازگشت اظهارنامه را می کند و مدعی می شود مجوزهای لازم را از وزارت صمت دریافت کرده و برای ارز نیز با بانک هماهنگی انجام شده است که کالا ترخیص شود. پیرو این درخواست مالک، گمرک در اول شهریورماه مطابق نظریه دامپزشکی در مردادماه مبنی بر انجام رویه مرجوعی، کالا را به داخل گمرک بازمی گرداند.

امیدجهانخواه می افزاید: بعد از اینکه کالا به گمرک بازگردانده می شود، مالک برای ترخیص یا مرجوع کردن آن اقدامی انجام نمی دهد که مجدد در آبان ماه 93 در گمرک اظهارنامه متروکه بودن کالا را به سازمان اموال تملیکی ارسال می کند و تقاضای خروج کالا از سردخانه منطقه ویژه سرخس داده می شود اما سازمان اموال تملیکی بنا به دلایلی که ما نمی دانیم، اقدام به تحویل یا فروش کالا نکردند. بعد از کش وقوس های فراوان پایان در آذرماه امسال دادستان سرخس دستور می دهد که کالا توسط اموال تملیکی تحویل گرفته شود و در ابتدای بهمن ماه این گوشت ها از سردخانه منطقه ویژه سرخس تحویل گرفته می شود.

واردکننده مجوزهای لازم را نداشته

وی درباره دلیل ترخیص نکردن محموله گوشت در زمان واردات آن می گوید: علت ترخیص نشدن احتمالاً این بوده که واردکننده مجوزهای لازم را نداشته است، ثبت سفارش کالا یا بانک مشکل داشته است و ظاهراً برای دریافت ارز با مشکل روبرو شده اما با توجه به گذشت هفت سال از این موضوع اطلاعات زیادی در پرونده ای که در اختیار بنده است وجود ندارد. به هر حال گمرک جلوی ترخیص کالا را نگرفته بود بلکه مالک برای ترخیص اقدام نکرده بود، حال اینکه مسائل قانونی چه بوده است بنده اطلاعات زیادی در این باره ندارم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس نیز در این باره می گوید: سال 93 بنا به درخواست مالک، محموله گوشت در سردخانه منطقه ویژه سرخس انبار می شود. آنطور که گفته می شود این شرکت برای ترخیص کالا با دام پزشکی مشکل داشته و یک قانون در کشور وجود دارد مبنی بر اینکه گوشت وارداتی بعد از گذشت یک سال قابلیت مصرف انسانی خود را از دست می دهد.

احمد صادقی گلمکانی می افزاید: زمانی که مالک برای ترخیص کالا اقدام نکند، گمرک کالا را به عنوان بدون صاحب به سازمان اموال تملیکی معرفی می کند که به کنندگی دولت محموله را به فروش برساند یا معدوم کند. در این مدت هم مشتریان زیادی برای این محموله بوده اند که عمدتاً می خواستند آن را به خارج کشور صادرات مجدد کنند ولی دامپزشکی با این استناد که ممکن است این محموله گوشت در کشور مبداء، مصرف انسانی شود و برای وجهه بین المللی کشور عواقب داشته باشد، ممانعت می کرد.

وی ادامه می دهد: از سویی معدوم کردن محموله گوشتی در این حجم هم هزینه های زیادی دارد و هم تأثیر منفی ممکن است ایجاد کند. بعد از کش وقوس های فراوان در هفت سال گذشته پایان به تازگی یک مشتری برای این محموله گوشتی پیدا شده است و قصد دارد این گوشت ها را به پودر تبدیل و برای مصارف غیرانسانی استفاده کند. خوشحالی ما از این نظر است که بالاخره سردخانه منطقه ویژه، آزاد می شود و مصرف برقی که در این مدت صرف نگهداری آن می شد کاهش پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس می گوید: بنده اطلاع دقیقی ندارم ولی مثل اینکه این محموله چند ماه در سردخانه کشور مغولستان بوده است و بعد از ورود به کشور و طی مهلت قانونی ترخیص، مهلت یک ساله مصرف محموله گوشت به پایان می رسد. اول بهمن ماه امسال هم کالا با حکم دادستان ترخیص می شود البته ما هزینه انبارداری محموله را از مالک اصلی یا اموال تملیکی خواهیم گرفت.

رفت وبرگشت پرونده بین گمرک و اموال تملیکی و انقضای کالا

مدیر سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان در این باره می گوید: این محموله گوشت به وزن بیش از 300 تن توسط شرکت واردکننده از کشور مغولستان وارد شده است که به دلیل منع قانونی این کالا ترخیص نمی شود. در یک بازه زمانی تعیین اگر مالک نتواند کالای خود را ترخیص کند، محموله به عنوان کالای متروکه به سازمان اموال تملیکی معرفی می شود. برحسب وظایف ما باید تأییدیه سلامت محموله را از سازمان های متولی امور دام استعلام کنیم که آیا قابلیت مصرف دارد یا خیر. زمانی که ما با امور دام مکاتبه کردیم تا تأییدیه فروش آن را دریافت کنیم، گمرک مجدد مکاتبه ای با سازمان اموال تملیکی انجام داد و اعلام کرد که مالک (شرکت واردکننده) قصد دارد کالا را به کشور مبداء مرجوع کند بنابراین مدارک این محموله به گمرک اعاده شود.

محمد مرادقلی می افزاید: ما نیز حسب قانون این کار را انجام دادیم. بعد از گذشت سه ماه از این قضیه گمرک مجدد پرونده محموله گوشت را به سازمان اموال تملیکی برگشت داد. این زمانی بود که تاریخ مصرف گوشت های وارداتی به اتمام رسیده بود و امور دام هم اعلام کرد با توجه به گذشت تاریخ انقضا، این محموله قابلیت مصرف ندارد. در مرحله اول که گوشت ها متروکه اعلام شدند، هنوز حدود یک ماه به انقضای تاریخ مصرفشان مانده بود اما در مرحله دوم متروکه شدن محموله، تاریخ مصرف گوشت ها به اتمام رسیده بود.

وی ادامه می دهد: در مکاتبات بعدی با متولیان امور دام پیگیر بودیم که گوشت ها را به مصارف غیرانسانی برسانیم که نتیجه منفی بود و اعلام شد که گوشت ها باید معدوم شوند. با توجه به اینکه حجم محموله بالا بود و گذاشته بودند که تاریخ مصرف آن به اتمام برسد و بعد اعلام کنند، ما زیر بار اینکه ما را مالک اعلام کنند نرفتیم زیرا این خطا از سوی گمرک و خود مالک صورت گرفته بود و معدوم کردن محموله گوشتی با بیش از 300 تن وزن کار آسانی نیست.

320 تن گوشت تبدیل به پودر می شود

وی می افزاید: بعد از کش وقوس های فراوان، سه سال پیش به این نتیجه رسیدند که این گوشت ها در کوره های مخصوص تبدیل به پودر شوند. پودرها با طی مراحلی برای آبزیان و طیور قابل استفاده است، درخواست های زیادی ارائه شد و ما برای تایید به دامپزشکی معرفی کردیم و نگرانی هایی بود تا اینکه سال گذشته یک شرکت درخواستی ارائه کرد و با طی مراحل قانونی از سوی دامپزشکی کشور تایید و دو ماه پیش رویه های ترخیص محموله با مجوز دادستانی انجام شد تا این گوشت ها به پودر خوراک آبزیان تبدیل شوند.

اهاقتصادی احراز نشده است

دادستان سرخس نیز درباره پرونده این محموله می گوید: این محموله بیش از 320 تن بوده که وارد کشور شده است و طبق قراردادی با منطقه ویژه سرخس بنا بود این محموله تا زمان ترخیص در سردخانه این منطقه نگهداری شود. بنا به دلایلی و بروکراسی اداری مالک نتوانسته است محموله گوشت وارداتی را ترخیص کند و مدت زمان مصرف انسانی این محموله منقضی شده بود و طبق قانون بعد از سه ماه گمرک می تواند کالا را به عنوان کالای بدون صاحب در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار دهد.

قاضی حیدر جهانی می افزاید: با ورود دستگاه قضا به این پرونده و بررسی های اجرا شده تا به امروز شواهدی دال بر اهمال از سوی متولیان برای ما احراز نشده است و اینکه واردات این محموله به بیت المال ضرری وارد کرده باشد، تا به امروز برای ما محرز نشده است.

دادستان سرخس درباره حکم صادرشده برای مصارف این محموله گوشتی می گوید: با توجه به اینکه سازمان اموال تملیکی مالک این محموله شناخته می شود و حساسیت هایی وجود دارد که این محموله با رویه یا اتیکت های خاص مورد سوءاستفاده قرار نگیرد و وارد بازار مصرف نشود، با نظارت سازمان دامپزشکی بصورت پلمب شده تحویل خریدار خواهد شد و در مقصد نیز با نظارت دام پزشکی به صورت پودر گوشت به مصارف غیرانسانی می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 795

به "تعیین تکلیف 320 تن گوشت بعد از 7 سال!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعیین تکلیف 320 تن گوشت بعد از 7 سال!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید