روحانی: زمان تاب آوری مضاعف ما در برابر کرونا و تحریم هاست

به گزارش آوای وحش، رییس جمهور گفت: دانشگاه همیشه فضای نقادی است. نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جامعه ماست. شاید هیچ جایی مانند دانشگاه برای نقادی جدی تر نباشد.

روحانی: زمان تاب آوری مضاعف ما در برابر کرونا و تحریم هاست

به گزارش ایسنا، حسن روحانی طی سخنانی در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و فناوری کشور که به وسیله ویدئوکنفرانس برگزار گشت، با بیان اینکه از روز اول مقابله با کرونا خود را موظف می دیدم در همه امور، برنامه ها و کارهایم پروتکل ها را رعایت کنم، اظهار کرد: هرچند گاهی رعایت پروتکل ها با خواست قلبی انسان و عواطف و خواسته های او مطابقت ندارد، اما تصورم بر این است که پروتکل شکنی نباید در ذهن ما شکل گیرد و رشد پیدا کند.

وی با قدردانی از کوشش های وزارت علوم برای بازگشایی دانشگاه ها با رعایت پروتکل ها، اضافه نمود: از کادر درمانی سراسر کشور نیز تشکر می کنم که توانستند طوری عمل نمایند که امروز بگوییم کادر درمانی و پزشکی کشور روی پای خود ایستاده است و ما برای بستری کردن بیماران تخت کم نیاوردیم.

رییس جمهور ادامه داد: امروز حدود 95 درصد احتیاج های دارویی خود را در داخل کشور تامین می کنیم. همچنین مردم ما برای تامین ضروریات زندگی خود از آب و برق و گاز تا مواد غذایی در سایه کوشش همه در مراکز علمی و تحقیقاتی و فراوریی به مسئله ای برنخوردند و این برای من خوشحال نماینده است.

روحانی با بیان اینکه ویروس کرونا زندگی مردم و اقتصاد جوامع را تحت تاثیر قرار داده است، تاکید نمود: کشور هایی هستند که بیش از 20 درصد اقتصادشان در این مدت شیوع کرونا کوچک شده است و امروز همه ما را وادار نموده که زیست جدیدی را در پیش گیریم و با سبک جدیدی فعالیت کنیم. اما مهم این است که برای هر کاری بتوانیم آن فعالیت را در چارچوب پروتکل ها ادامه دهیم و آن کار تعطیل نگردد.

وی یادآور شد: اگر از ابتدا قرار بود کار ها را تعطیل کنیم چقدر به زندگی مردم لطمه وارد می شد و جدای از تامین نشدن ضروریات زندگی آنان، نشاط اجتماعی هم از میان می رفت و در زمینه احتیاج های معنوی هم به مشکل می خوردیم.

رییس جمهور با بیان اینکه دانشگاه مرکز نوآوری است و صندلیی است که مدیران آینده ما را تربیت می نماید، تاکید نمود: دانشگاه همیشه فضای نقادی است. نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جامعه ماست. شاید هیچ جایی مانند دانشگاه برای نقادی جدی تر نباشد و وقتی این نقادی با در نظر دریافت واقعیت های جامعه باشد، قطعاً به نفع ماست.

وی با یادآوری تحریم های آمریکا و شکست آنان در زمین زدن اقتصاد ایران، گفت: ما باید روی پای خودمان بایستیم و به درون بنگریم و از توانمندی داخلی استفاده کنیم، اما این واقعیت هم هست که بدون تعامل با دنیا زندگی کردن بسیار سخت و گاهی ناممکن است. ما باید بتوانیم آنچه فراوری می کنیم صادر کنیم و در مواردی که چیزی در داخل موجود نیست، بتوانیم آن را وارد کنیم.

روحانی توضیح داد: همانطور که مواد اولیه یا حتی خود احتیاج های بهداشتی و درمانی را گاهی احتیاجمندیم که وارد کنیم و به کشور بیاوریم باید بخشی را که مازاد احتیاجمان است را بتوانیم صادر کنیم و باید بتوانیم این مسائل را در فضای امروز رفع کنیم.

رییس جمهور گفت: آنچه برای کالا های ضروری ما احتیاج بوده به اندازه پارسال و در مواردی بیش از آن، احتیاجمندی های خود را رفع کردیم و برخلاف همه مسائل این کالا ها را در کشور در اختیار داریم.

وی با اشاره به رشد مثبت مالی در ماه های اخیر، یادآور شد: ما در تیر و مرداد صادرات و واردات مان به شرایط سال گذشته بازگشته و حتی در مواردی بهتر شده است و برخلاف مسائل، حرکت جامعه ما حرکتی بوده که توانسته در حد توان مسائل ما را رفع کند.

روحانی با ناموفق خواندن کوشش های دشمنان در زمینه سیاسی و حقوقی در برابر ایران، اظهار کرد: آمریکا الان که به خاتمه فرصت یک ماهه خود برای پیروزی در برابر ایران نزدیک می گردد و مدام هم می گوید در خاتمه یک ماه به موفقیت می رسد، حتی نتوانسته است کارش را در این زمینه آغاز کند و حتی شورای امنیت به طرح آمریکا تا امروز توجهی ننموده است.

رییس جمهور ادامه داد: دانشگاه ها همانطور که باید به نقد بپردازند باید با قلم و بیان خود موفقیت های به دست آمده در زمینه سیاسی و حقوقی بین الملل را برای مردم تشریح نمایند. این موارد در تاریخ کشور ما بسیار بااهمیت است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدام دانشگاه ها در سال های گذشته برای رجحان در میان دانشگاه های دنیا اضافه نمود: همه شاخص ها و آمار ها به ما می گوید که شرایط ما نسبت به سال گذشته در این زمینه بهتر شده است و در شتاب علمی نسبت به گذشته در بعضی از موارد از کشور های برتر بوده ایم و این یعنی ما پیشرفت علمی را فراموش نکردیم و از صندلی 120 در دنیا در طول هفت سال اخیر به صندلی 65 رسیدیم.

روحانی با بیان اینکه تعداد شرکت های دانش بنیان در طول هفت سال اخیر صدبرابر شده است، یادآور شد: درآمد این شرکت ها نیز در هفت سال اخیر ششصدبرابر شده است و اگر همکاری دانشگاه ها با شرکت های دانش بنیان و مراکز فراوریی دانش محور نزدیک گردد، به روزی می رسیم که دانشگاه ها در کار پژوهشی خودکفا می شوند و احتیاجی به یاری دولت نخواهند داشت هرچند که تا زمانی که لازم باشد دولت یاری خواهد نمود.

رییس جمهور تاکید نمود: امروز زمان تاب آوری مضاعف ما در برابر کرونا و تحریم هاست. علت اینکه ما توانستیم 42 سال برابر فشار ها ایستادگی کنیم و در سه سال اخیر هم در برابر تحریم های شدید مقاومت کنیم به دلیل اعتمادی است که مردم به فرهیختگان، نظام و دولت داشته اند و تا زمانی که این اعتماد وجود دارد می توانیم در برابر مسائل مقاومت کنیم.

وی اضافه نمود: البته در کنار این اعتماد، وجود امید هم به ما یاری می نماید که مردم هراسی برای مسائل پیش رو نداشته باشند. مثلاً اگر این آمادگی و ایثارگری ها در کادر پزشکی نبود، در وزارت نیرو نبود، در سایر موارد نبود، این امید هم لطمه می خورد. پس اعتماد مردم در برابر کارکرد نظام و دولت است.

روحانی تاکید نمود: مردم وقتی در شرایط کرونایی می بینند که با همه مسائل، کار تحصیل و دانش آموختن فراموش نمی گردد، می توانند به نظام و کشور خود اعتماد نمایند، وقتی می بینند که با وجود تحریم ها، برق و آب قطع نمی گردد می توانند به نظام و کشور اعتماد نمایند و این ما هستیم که باید دست به دست هم این اعتماد و امید را حفظ کنیم و دانشگاه ها در این زمینه نقش اساسی دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 533

به "روحانی: زمان تاب آوری مضاعف ما در برابر کرونا و تحریم هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: زمان تاب آوری مضاعف ما در برابر کرونا و تحریم هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید