صنعت تراشه سازی چین بدون توجه به تحریم ها پیش می رود

به گزارش آوای وحش، به گزارش خبرنگاران به نقل از گیزموچاینا، آمریکا برای سخت تر کردن شرایط صنعت نیمه رسانای چین به تدریج دسترسی شرکت های این کشور به فناوری های پیشرفته تراشه سازی را محدود نموده است. تحریم ها اجازه نمی دهند شرکت های آمریکایی مانند انویدیا و AMD جدیدترین تراشه های خود را به چین صادر نمایند.

صنعت تراشه سازی چین بدون توجه به تحریم ها پیش می رود

با این وجود انویدیا و دیگر غول های فناوری بزرگ که با تحریم های سخت تری برای صادرات به چین روبرو هستند، توانسته اند با فراوری نسخه های شخصی سازی شده از تراشه ها برای چین، بر محدودیت ها غلبه نمایند.

طبق گزارش رویترز، این تراشه ها نوین نیستند و انجام بعضی عملنمودهای خاص هوش مصنوعی را احتمالا 10 تا 30 درصد دیرتر انجام می دهند و احتمالا قیمت آنها در مقایسه با تراشه های برتر انویدیا 2 برابر بیشتر است. هرچند تراشه هایی که برای بازار چین ساخته می شوند، سرعت کمتری دارند، با این وجود نسبت به فراوریات شرکت های چینی پیشرفته تر هستند.

درحال حاضر انویدیا تراشه های H800 خود را برای بعضی شرکت های بزرگ در چین مانند تنسنت، علی بابا و بایدو فراهم می نماید. این شرکت اعلام نموده قصد دولت آمریکا آسیب به رقابت یا صنعت این کشور نیست و شرکت های آن می توانند محصولاتی برای مقاصد تجاری مانند فراهم کردن سرویس های ابر برای مشتریان بسازند.

هرچند قابلیت های فعلی چین در حوزه نیمه رسانا با کشورهایی مانند تایوان، هلند یا آمریکا برابر نیست اما از زمان اجرای برنامه ساخت در چین 2025 در این کشور، شرکت های داخلی در حوزه های مختلف این بخش پیشرفت نموده اند.

صنعت نیمه رسانای چین شامل طیف مختلفی از شرکت ها و بعلاوه سازندگان دستگاه است. این کشور که یک سوم فروش دنیای نیمه رسانا را در اختیار دارند، هم اکنون بزرگترین بازار محصول مذکور به شمار میرود.

به گفته کید دانیل، مهندس نرم افزار استارت آپ Anyscale در سانفرانسیسکو، پیش بینی می شد فراوری تراشه های هوش مصنوعی طی بازه 2 ساله به رشد خود ادامه دهند.

اگر این روند اتفاق می افتاد، محدودیت های صادراتی فعلی تاثیر بیشتری بر صنعت نیمه رسانای چین داشتند. با این وجود هرچند محدودیت ها قابل توجه هستند، اما به حدی که تصور می شد، فاجعه بار نیستند.

علاوه بر آن فرایند تراشه سازی شامل هماهنگ سازی منابع مختلف و فناوری های پیچیده است که هر کشوری نمی تواند به آسانی به آنها دست یابد. با این وجود باید اشاره نمود چین از 3 دهه قبل سعی دارد مهندسان تراشه سازی ماهر خود را بیشتر کند، منابع فلزی و تامین نمایندگان داخلی خود را توسعه دهد. بنابراین با وجود آنکه این کشور از لحاظ فناوری عقب تر از رهبران تراشه سازی دنیا است، اما می تواند محدودیت ها را کنار بزند و درآینده نزدیک با کشورهای پیشرو در این زمینه رقابت کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1402 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1561

به "صنعت تراشه سازی چین بدون توجه به تحریم ها پیش می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت تراشه سازی چین بدون توجه به تحریم ها پیش می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید