چند نکته ساده برای برقراری ارتباط موثر با خانواده همسر

به گزارش آوای وحش، اختلاف و ستیز با خانواده همسر یکی از شایع ترین مسائل زوجین است که باید به دنبال راهکار مناسب برای رفع این مشکل باشند.

چند نکته ساده برای برقراری ارتباط موثر با خانواده همسر

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، یکی از مسائلی که زوجین در بعد از ازدواج دارند، ارتباط نادرست هر یک از طرفین با خانواده همسرشان است.

اختلافات مادر شوهر و عروس از قدیم معروف بوده و یا همه درباره دخالت های خواهر شوهر در زندگی مشترک اطلاع داریم، اما به جای اینکه دائم بر سر این مسائل بجنگیم بهتر است که این مسائل را حل کنیم.

شکوفه اویار حسینی روانشناس و مشاور درباره چگونگی برقراری ارتباط مناسب با خانواده همسر، اظهار کرد: در ایران دو نوع سبک ازدواج سنتی و غیر سنتی داریم. ازدواج های سنتی با رضایت خانواده ها و ازدواج های غیر سنتی با تمایل دختر و پسر انجام می شود و اغلب سطح رضایت از ازدواج های غیر سنتی با رضایت خانواده ها نسبت به ازدواج های سنتی بدون تمایل دختر و پسر و ازدواج غیر سنتی بدون رضایت خانواده بالاتر است.

این روانشناس با بیان اینکه خانواده در ایران هویت فرد را تشکیل می دهد، گفت: پذیرش علاقه همسر به خانواده خود در کنار علاقه به همسر در زندگی مشترک و میزان خوشبختی زوجین نقش دارد، عروس هایی خوشبخت هستند که می گویند من می دانم همسرم مادرش را دوست دارد، چون من را دوست دارد، مسئله ای نیست.

وی افزود: اگر داماد ها با پدرزن و عروس ها با مادرشوهر ارتباط موثری برقرار کنند در زندگی مشترکشان تأثیر دارد، به عنوان مثال نظرات آن ها را در مسائل مختلف جویا شوند، از همسرشان درباره علایق خانواده اش بپرسند و بر اساس آن هدیه تهیه کنند، چراکه این موضوع می تواند تأثیر مثبت در زندگیشان داشته باشد.

هر چند گاهی عروس ها و دامادهایی را می بینم نتوانسته اند آن طور که باید و شاید با خانواده همسرشان ارتباط بگیرند و از همان قبل از ازدواج شمشیر را از رو بسته اند و انگار مادر شوهر دشمن خونی آن ها است و یا پدر زن قصد آزارشان را دارد، اما اگر گاهی یک نگاه به زندگی عروس ها و دامادهای با سیاست بیاندازید متوجه خواهید شد که چقدر در زندگی مشترکشان پیروز بودند.

زهرا یکی از همان تازه عروس ها است که به تازگی عقد کرده و توانسته با خانواده همسرش ارتباط خیلی خوبی را برقرار کند و این نوع ارتباط مفید بر روی رابطه او با همسرش نیز اثرات خیلی خوبی داشته است. در مقابل پروانه، با اینکه هنوز عقد نکرده اما مسائل زیادی را با مادر همسر آینده اش دارد، به طوری که آنقدر مسائلشان زیاد شده که ازدواجشان به تأخیر افتاده است.

محبوبه زرین قلم روانشناس و مشاور درباره چگونگی ارتباط با خانواده همسر، گفت: پایه های یک زندگی مشترک در دوران نامزدی و عقد بنا می شود، بعضی افراد تصور می کنند ازدواج پیوند بین دو نفر است، در صورتی که ازدواج پیوند بین دو خانواده و حتی دو خاندان و اقوام محسوب می شود و یک تعامل است.

این روانشناس با اشاره به اینکه برای برقراری ارتباط سالم با خانواده طرف مقابل 10 راهکار کارآمد توصیه می شود، گفت: هرگز همسرتان را در بن بستی قرار ندهید که مجبور باشد بین شما و خانواده اش یکی را انتخاب کند و بهتر است یک نکته را بدانید که حتی اگر والدین همسر شما از نظر خودتان بسیار بد باشند، به هر حال پدر و مادر وی هستند.

زرین قلم شرح داد: واقع بین باشید و انتظارات واقعی از خانواده مقابل داشته باشید، از قلم نیاندازید شما در یک فیلم یا سریال تخیلی ایفای نقش نمی کنید، انسان ها با تفاوت های بسکمک به دنیا می آیند و کنار هم زندگی می کنند. قرار نیست خانواده همسرمان طبق رویا های پرورانده در ذهنمان رفتار کنند.

وی با بیان اینکه خانواده همسرتان خانواده خودتان نیستند، گفت: این خیلی خوب است که بعضی از زوجین سعی می کنند خانواده همسرشان را مثل خانواده خودشان بدانند و به آن ها محبت بورزند، اما فراموش نکنیم شاید پدر و مادرتان هر رفتاری که از شما سر می زند را تحمل می کنند و در هر شرایطی شما را دوست می دارند، اما نباید انتظار داشته باشید پدر و مادر همسرتان نیز همین گونه باشند، این رابطه متفاوت است و نمی توان گفت بدتر است یا بهتر، پس بهتر است جایگاه پدر و مادر و خانواده همسرمان را بدانیم و رفتاری که مناسب با شأن آن ها و خودمان است را انجام دهیم.

این روانشناس با بیان اینکه تا حد امکان از شخص سوم برای رساندن حرفت و منظورتان استفاده نکنید، گفت: از همسرتان یا هر شخص دیگری نخواهید با خانواده اش در مورد کاری که شما را می آزارد صحبت کند، بلکه مستقیما خودتان ورود کنید. شما با آموختن مهارت جرأت مندی می توانید محترمانه احساستان را بیان و انتظاراتتان را مطرح کنید.

زرین قلم با تأکید بر اینکه لطفا بالغ رفتار کنید، ادامه داد: یاد بگیرید گاهی شرایط را از دریچه نگاه خانواده همسرتان ببینید، حتی اگر با مسأله ای موافق نیستید پخته رفتار کنید و تفاوت ها را ببینید و بپذیرید.

وی گفت: تعارض در زندگی زناشویی و بین همسران تقریبا امری اجتناب ناپذیر است. پس از قلم نیاندازید در حضور خانواده همسرتان، به همسر خود خیلی احترام بگذارید تا خیالشان از بابت رابطه شما دو نفر راحت باشد، به یاد داشته باشید در مورد اختلاف با همسرتان بهتر است با خانواده ها صحبت نکنید، چون بعد از مدتی شما با همسرتان آشتی می کنید، اما خانواده ها همچنان تصور می کنند زندگی شما پر از بدبختی و مسائل است، توصیه می شود در این خصوص از مشاوران خانواده کمک بگیرید.

این روانشناس در رابطه ها مودب باشید، گفت: از توهین و حمله به شخصیت خانواده های یکدیگر بپرهیزید، رفتار شما نشانه تربیت و شخصیت شماست، پس خودتان را به درستی معرفی کنید. گاهی به اشتباه فکر می کنیم وقتی با فردی صمیمی هستیم، اجازه داریم از هر واژه و کلماتی برای ارتباط استفاده کنیم، به خاطر داشته باشید بی ادبی و صمیمیت هیچگاه در یک راستا نیستند.

به یاد داشته باشید رعایت چند نکته ساده و یا حتی پیش پا افتاده می تواند آنقدر برای زندگی مشترکتان مفید باشد که رنگ تازه به آن ببخشد و در مقابل چشم پوشی از همین نکات می تواند شیرینی زندگی را به تلخی تبدیل کند و ماندن در رابطه را برای هر یک از طرفین سخت کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 459

به "چند نکته ساده برای برقراری ارتباط موثر با خانواده همسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته ساده برای برقراری ارتباط موثر با خانواده همسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید