کدام تراکنش بانکی از فردا برگشت می خورد؟

به گزارش آوای وحش، به گزارش خبرنگاران، بانک مرکزی برای تکمیل اجرای پروژه ای با عنوان نهاب یا همان نظام هویت سنجی اطلاعات مشتریان بانکی سعی دارد در گام اول تراکنش های بی هویت را از خدمات حضوری بانکی حذف کند.

کدام تراکنش بانکی از فردا برگشت می خورد؟

در اینجا منظور از تراکنش های بی هویت تراکنش مربوط به حساب افراد حقیقی یا حقوقی است که کدملی یا شناسه ملی شان را به بانک اظهار ننموده باشند. بنابراین اگر شما جزو مشتریانی هستید که اطلاعات هویتی تان نزد بانک ها و موسسات اعتباری موجود است، اجرای این قانون تاثیری در فعالیت های بانکی شما نخواهد داشت.

همچنان با توجه به اینکه این دستور به تراکنش و خدمات حضوری محدود شده است، خدمات غیر حضوری شبکه بانکی از قبیل عملیات انتقال کارت به صورت کارت به کارت و سایر خدمات غیر حضوری مشمول این بخشنامه نیستند.

نهاب و شهاب

سامانه ملی نهاب یک سیستم یکپارچه حاوی اطلاعات هویتی مشتریان است که امکانی ایجاد نموده تا هر فرد در شبکه بانکی شماره شناسایی منحصربه فرد خود را داشته باشد. شماره ای که نهاب برای هر مشتری بانکی به شکل اختصاصی ایجاد می نماید همان کد شهاب است.

کد شهاب را در اخبار ماه های اخیر بیشتر با ارتباطش با مسدودیت حساب مهاجران به یاد میاوریم. از آن جا که اطلاعات هویتی مهاجران براساس قوانین بانکی احتیاج به به روزرسانی شدن داشت تا کد شهاب برایشان صادر گردد، فقدان این به روزرسانی اطلاعاتی موجب می شد سیستم بانکی حساب آن ها را مسدود سازد چرا که براساس دستورالعمل بانک مرکزی هیچ گونه خدماتی نباید به این دسته از مشتریان ارائه گردد.

بنابراین تا بانک ها اطلاعات هویتی شما را نداشته باشند امکان صدور کد شهاب برای شما را ندارد و این می تواند هم برای شما و هم برای بانک دردسرآفرین گردد چون بانک مرکزی به وسیله سامانه نهاب، تکلیفی را که بر عهده بانک ها گذاشته شده، آنالیز می نماید تا ببیند آیا بانک مشتری خود را به درستی شناخته یا خیر؟

دردسر جدید برای مشتریان قدیم

از زمانی که بخشنامه ای ابلاغ شده تا هیچ یک از عملیات بانکی بدون کارت ملی امکان پذیر نباشد، بانک ها نیز برای افتتاح حساب اطلاعات هویتی کامل مشتریان را دریافت می نمایند پس احتمالا مشتریان تازه بانکی، که دسترسی به کارت بانکی و خدمات اینترنتی بانکی دارند، به مسئله ای بر نمی خورند و این خلا اطلاعاتی یا شامل حساب هایی می گردد که سال های گذشته افتتاح شده و اطلاعات آن به روزرسانی نشده است یا حساب های متعلق به اشخاص حقوقی.

بهاءالدین حسینی هاشمی، کارشناس حوزه بانکی توصیه می نماید افرادی که حساب قدیمی دارند پیش از این که در انجام تراکنش هایشان با مشکل روبرو شوند از بانکشان درباره شرایط هویتی و کد شهابشان استعلام نمایند.

این کارشناس از یکسو مردم را به همکاری با شبکه بانکی ترغیب می نماید تا برایشان دردسر ایجاد نگردد و از سوی دیگر نسبت به شکل اجرای برنامه های بانک مرکزی انتقاد می نماید.

او می گوید: مدت هاست بانک مرکزی دستورات و برنامه هایش را به گونه ای اجرا می نماید که مجبور می گردد آن را به تاخیر بیندازد و یا تا مدتی از آن صرف نظر کند نمونه آن همین قانونی چکی است که به تازگی اجرا شده است.

به باور او برنامه و زمان بندی برای اجرا دستورالعمل ها و اصلاحات امور بانکی اطلاع رسانی کافی و به موقع ندارد و مردم را دچار سردرگمی می نماید. پس ضروری است هم خود بانک مرکزی میزگردهایی را برای شفاف سازی وبرنامه هایی را برای مطلع سازی ترتیب بدهد و هم بانک ها هم در فرایند اطلاع رسانی فعال تر عمل نمایند.

حسینی هاشمی با بیان این که به علت شیوع کرونا مراجعه مردم به بانک به راحتی گذشته نیست و نباید در این باره سهل انگاری گردد، می گوید: اصطلاحاتی مثل شهاب، نهاب و ساتنا و… برای همه اقشار جامعه روشن نیست و برای بعضی سردرگمی ایجاد می نماید. احراز هویت لازمه کار شبکه بانکی از کنترل تراکنش ها گرفته تا آنالیز پولشویی و نقل وانتقال بانکی است. مردم هم منکر احتیاج به این امور نیستند اما باید اطلاع رسانی و مطلعی بخشی دقیق و با برنامه ای صورت بگیرد تا با ابلاغ چنین دستوراتی مردم با نگرای از اینکه در امور بانکی شان دچار مشکل خواهند شد، دائما به شعب مراجعه ننمایند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 787

به "کدام تراکنش بانکی از فردا برگشت می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام تراکنش بانکی از فردا برگشت می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید